مطالب تازه
خانه » بخش آموزش و دانلود » آموزش فتوشاپ » آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

قبلا دیدیم که با ابزار Rectangular Marquee می توانستیم نواحی مربعی و مستطیلی و با ابزار Elliptical Marquee می توانستیم نواحی دایره ای و بیضی شکل را انتخاب کنیم، حال اگر شکل پیچیده تری در عکس را بخواهیم انتخاب کنیم چه ابزاری به ما کمک خواهد کرد؟ مثلا یک ماشین یا بطری یا هر جسم پیچیده ی دیگر؟اگر شما یک فتوشاپ کار حرفه ای باشید برای این کار حتما از ابزار Pen استفاده خواهید کرد اما اگر مبتدی باشید باید به سراغ ابزار Lasso بروید کار با ابزار های فتوشاپ خیلی پیچیده و جذابه فقط کافیه از این ابزارها سر در بیارید.

فتوشاپ در واقع سه نوع مختلف از Lasso Tool را در اختیار ما گذاشته به نوعی که در این مقاله آن را توضیح میدم نوع استاندارد آن است که در جعبه ابزار فتوشاپ به شکل یک کمند قرار دارد.

93761558493106922896 آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

راه دیگر انتخاب ابزار Lasso فشردن کلید L کیبورد است. اگر روی ابزار Lasso کلیک ماوس را نگه دارید دو نوع دیگر آن شامل Polygonal Lasso Tool و Magnetic Lasso Tool نمایان می شوند. برای انتخاب هرکدام از آنها روی آیکن آن کلیک کنید.

27 آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

imagesclip آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ رسم آزاد خط انتخاب

در میان ابزارهای انتخاب فتوشاپ ابزار Lasso آسانترین ابزار برای رسم خط انتخاب دور اشکال پیچیده است. به راحتی همانند وقتی که مداد در دست دارید می توانید دور ناحیه ی مورد نظر را خط بکشید. هنگامی که ابزار Lasso را انتخاب می کنید نشانگر ماوس شبیه کمند می شود ، برای شروع کلیک کرده و ناحیه ی مورد نظر را انتخاب کرده و در پایان به نقطه ی شروع بازگشته و کلیک ماوس را رها کنید.

37 300x106 آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

اگر در آخر به نقطه ی شروع بازنگردید فتوشاپ به طور اتوماتیک یک خط از نقطه ی پایان به نقطه ی آغاز کشیده و خط انتخاب رسم شده را می بندد.

44 300x94 آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

 

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید انتخاب با ابزار Lasso دقیق نیست اما شما می توانید با استفاده از تکنیک های Add to و Subtract from آن را بهبود دهید و به دقت دلخواه برسید. بهتر است با یک مثال آن را بررسی کنیم.

در عکس زیر می خواهم هر دو دست را از پس زمینه جدا کنم و آنها را در یک عکس دیگر قرار دهم.

5logo آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

ابتدا ابزار Lasso را از جعبه ابزار فتوشاپ انتخاب می کنم سپس از بالای آستین فرد سمت چپ شروع به کلیک کرده و کلیک را نگه داشته تا انتخاب کامل هر دو دست ادامه می دهم. اگر جایی اشتباه کردم توقف نمی کنم و به انتخاب ادامه می دهم. بعدا جاهایی که خطا کرده ام را درست می کنم.

6logo آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

اگر هنگام رسم خط انتخاب تصویر از کادر بیرون بود با نگه داشتن کلید space می توانید تصویر را جابجا کنید و به همه ی نقاط آن دسترسی داشته باشید. بعد از انتخاب دور هر دو دست نتیجه به صورت زیر خواهد بود:

7logo آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ دقت انتخاب با ابزار Lasso به شدت به مهارت شما و کیفیت ماوس شما ارتباط دارد و هرچه تجربه ی بیشتری داشته باشید نتیجه ی کارتان بهتر خواهد شد اما نگران نباشید زیرا همانطور که گفتیم می توانیم نقاطی که درست انتخاب نشده اند را اصلاح کنیم.

imagesclip آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ اضافه کردن به ناحیه ی انتخابی

برای یافتن نواحی مشکل دار ابتدا روی تصویر زوم کنید. من روی بخشی از عکس که درست انتخاب نشده زوم کردم:

8logo1 آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

همانطور که در عکس می بینید قسمتی از دست درست انتخاب نشده به همین دلیل با استفاده از تکنیک Add to Selection قسمتی که انتخاب نشده را انتخاب می کنم. برای این کار کلید Shift را نگه می دارم تا کنار نشانگر ماوس یک علامت + اضافه شود سپس در جایی درون ناحیه ی انتخاب شده کلیک کرده و نواحی انتخاب نشده را با دقت انتخاب میکنم و دوباره به ناحیه ی انتخاب شده برمیگردم و کلید ماوس را رها میکنم:

9logo آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ اگر به دقت کارهایی که گفتم را انجام داده باشید حاصل کار شبیه به عکس بالا خواهد بود.

imagesclip آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ حذف از ناحیه ی انتخاب شده

من روی بخش های مختلف عکس زوم کردم تا نواحی مشکل دار را پیدا کنم. همانطور که در عکس زیر می بینید یکی از انگشتان درست انتخاب نشده:

10logo آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

نگران نباشید با استفاده از تکنیک Subtract from selection بخش های اضافی را حذف خواهیم کرد. برای حذف بخش های اضافی کلید Alt را نگه داشته تا علامت – کنار نشانگر ماوس اضافه شود سپس در ناحیه ای خارج از ناحیه ی انتخاب شده کلیک می کنم و این بار انگشت را با دقت انتخاب می کنم و در نهایت کلیک ماوس را رها میکنم.

11logo آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

نتیجه ی کار به صورت زیر خواهد بود:

12logo آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

حال برای کپی کردن ناحیه ی انتخاب شده Ctrl+C را زده:

13logo آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

و در نهایت روی عکس مورد نظر Ctrl+V را می زنم.

14logo آموزش ابزار Lasso در فتوشاپ

علاوه بر آموزش حرفه ای فتوشاپ شما میتونید از طراحی بنر هم بهره مند شوید پس با ما همراه باشین.

درباره‌ی azizi

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">