مطالب تازه
خانه » بخش آموزش و دانلود » آموزش فتوشاپ » آموزش ماسک در فتوشاپ

آموزش ماسک در فتوشاپ

آموزش ماسک در فتوشاپ

ما علاوه بر طراحی بنر میتونیم آموزش های فتوشاپ را هم برای شما ارائه دهیم بشرطیکه مرحله به مرحله با ما همراه باشین در اینجا همونطور که از تیترش پیداس میخوام از مهمترین بخش های فتوشاپ یعنی ماسک کردن لایه ها را به شما آموزش بدم سعی کنین این ترفند فتوشاپ را یاد بگیرین چون خیلی بدردتون میخوره در این پست میخوایم بفهمیم ماسک چیه، چگونه کار می کند، و چه موقع باید از آن استفاده کنیم.

خوب حالا می رسیم به این سوال که ماسک چیست؟ اگر واژه ی ماسک برای شما خیلی گیج کننده است میتونید از واژه ی “شفافیت” به جای آن استفاده کنید زیرا این دقیقا کاریه که ماسک در فتوشاپ انجام میده خوب شاید بپرسید مگر ما از Opacity برای تغییر شفافیت لایه ها استفاده نمی کردیم؟ پس چه نیازی به ماسک است؟ تفاوت بزرگ این دو در این است کهopacity کل لایه را شفاف می کند اما ماسک به ما اجازه می دهد بخش های دلخواه از عکس را شفاف کنیم.

من میخوام دوتا عکس عروسی را باهم ترکیب کنم و به ی عکس تبدیلش کنم.

masklogo آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ دومین عکسم اینه:

2 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ ابتدا هر دو عکس را در فتوشاپ باز می کنم. حال عکس دوم را روی عکس اول می اندازم.

3logo آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ همانطور که در پنل لایه ها می بینید هر عکس در لایه ی خودش قرار داره.

41 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ  خب حالا من چطور این دو عکس را باهم ترکیب کنم؟ بیایید با کم کردن opacity لایه ی بالایی این کار را انجام دهیم. من آن را روی ۷۰% میزارم.

5 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ نتیجه به صورت زیر در میاد  همانطور که می بینید عکس زیری از پشت عکس بالایی تا حدی معلوم شده. عکس بالایی بیشتر شبیه روح عروس و داماد شده است! ما قصد نداریم آنها را به روح تبدیل کنیم پس opacity را دوباره به ۱۰۰% برمی گردانم. بیایید روش دیگری را امتحان کنیم.

6logo آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ من می خواهم دو عکس را طوری با هم ترکیب کنم که عروس و داماد در هر دو عکس کاملا مشخص باشند ولی مرز دو تصویر مشخص نباشند. برای این کار از Eraser Tool (پاک کن) استفاده می کنم. برای انتخاب پاک کن حرف E را روی کیبورد می زنم. حال مرز بین دو عکس را پاک می کنم:

7logo آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ نتیجه کار به صورت زیره  نسبت به دفعه ی قبل که opacity را کاهش دادیم نتیجه ی کار خیلی بهتر شده است. حال می توانیم کار را به مشتری تحویل دهیم و به سراغ پروژه ی بعدی برویم. اصلا نیازی هم به ماسک کردن نبود.

8logo آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ  یک روز بعد مشتری تماس می گیرد و می گوید تور عروس زیادی حذف شده و از ما می خواهد مقداری از آن را برگردانیم. ما هم عکس را باز کرده و …..؟؟! چطور تور را برگردانیم؟ ما آن را با Eraser پاک کرده ایم و قابل بازگشت نیست! پس باید تمام کارها را از اول انجام دهیم. اینجاست که مزیت ماسک مشخص می شود. پنل لایه ها را اگر نگاه کنید می بینید که بخش هایی از لایه ی بالایی کاملا پاک شده است.

9 آموزش ماسک در فتوشاپimagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ من علامت چشم کنار لایه ی پس زمینه را برمی دارم تا فقط لایه ی بالایی را ببینم: قسمت های شطرنجی بخش هایی هستند که پاک شده اند و قابل بازگرداندن نیستند. آیا راهی نیست که بخش های پاک شده قابل بازیابی باشند؟ بله هست و آن استفاده از ماسک است.

10logo آموزش ماسک در فتوشاپ
imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ دوباره عکس ها را در دو لایه ی مجزا باز کنید. این بار کار را از طریق ایجاد لایه ی ماسک روی عکس های بالا انجام می دهیم. برای این کار یک لایه ی ماسک به Layer 1 اضافه می کنیم. از پنل لایه ها Layer 1 را انتخاب کرده و از پایین پنل روی آیکون Layer Mask کلیک کنید.

11 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ هنگامی که روی آیکون Layer Mask کلیک می کنید اتفاق خاصی روی عکس ها نمی افتد زیرا به طور پیش فرض لایه ی ماسک در حالت مخفی قرار دارد. اگر به پنل لایه ها نگاه کنید یک تصویر بندانگشتی می بینید که کاملا سفید است و در کنار لایه ی ۱ قرار گرفته است. این همان لایه ی ماسک است.

12 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ برای دیده شدن لایه ی ماسک دکمه ی Alt را نگه داشته و بر روی تصویر بندانگشتی سفید در پنل لایه ها کلیک کنید.

13 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ با این کار به فتوشاپ می گوییم که لایه ی ماسک را به ما نشان دهد الان لایه ی ماسک جلوی دید ما را گرفته برای مخفی کردن دوباره ی آن دوباره کلید Alt را نگه داشته و روی تصویر بندانگشتی لایه ی ماسک کلیک کنید.

14 آموزش ماسک در فتوشاپ

چرا لایه ی ماسک با رنگ سفید پر شده؟ چرا با قرمز یا سبز پر نشده؟ علت آن این است که ماسک در فتو شاپ فقط با رنگ های سفید و سیاه و خاکستری کار می کند و از این رنگ ها برای تنظیم شفافیت لایه ی ماسک استفاده می کند. در لایه ی ماسک رنگ سفید به معنای ۱۰۰% قابل دیدن، سیاه به معنای ۱۰۰% شفاف و رنگ خاکستری به معنای تا حدی شفاف بسته به اینکه میزان رنگ خاکستری چه مقدار باشد. ۵۰% خاکستری به ما ۵۰% شفاف می دهد. هر چه خاکستری به سفید نزدیکتر باشد به معنای شفافیت کمتر است. هر چه خاکستری به سیاه نزدیکتر باشد به معنای شفافیت بیشتر است.

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ حال من قصد دارم لایه ی ماسک ایجاد شده را پاک کنم. برای این کار روی تصویر بندانگشتی آن کلیک کرده و آن را به درون سطل زباله در پایین پنل بکشید.

15 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ با این کار فتوشاپ یک پیغام نشان می دهد. Delete را انتخاب می کنم.

16 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ حال که ماسک را پاک کرده ام تصویر بندانگشتی آن و همچنین خودش از پنل لایه ها حذف می شود.

1.1 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ حال قصد دارم یک لایه ی ماسک به Layer 1 اضافه کنم که آن را کاملا مخفی کند. برای این کار باید رنگ سیاه را انتخاب کنیم. کلید Alt را نگه داشته و بر روی آیکون Layer Mask کلیک کنید

1.2 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ با این کار فتوشاپ این بار لایه ی ماسک با رنگ سیاه برای ما ایجاد می کند که می توانیم آن را در پنل لایه ها ببینیم:

1.31 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ برعکس دفعه ی قبل که با اضافه کردن ماسک هیچ اتفاقی نیفتاد این بار عکس رویی از دید پنهان شده است.

1 4logo آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ در حال حاضر خود لایه ی ماسک مخفی شده است برای مشاهده ی آن کلید Alt را نگه داشته و روی تصویر بندانگشتی آن کلیک کنید. همانطور که می بینید صفحه با رنگ سیاه پر می شود دوباره کلید Alt را نگه داشته و روی تصویر بندانگشتی لایه ی ماسک کلیک کنید تا ماسک مخفی شود.

1.5 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ اینجاست که فرق ابزار پاک کن با ماسک مشخص می شود. پاک کن بخش هایی از عکس را به طور دائمی از بین می برد اما در ماسک کردن تصویر اصلی دست نخورده باقی می ماند که می توانید آن را در پنل لایه ها ببینید.

1.6 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ ابزار پاک کن محتویات لایه را پاک می کند اما ماسک کردن به آسانی محتویات لایه را مخفی می کند. برای اثبات اینکه عکس رویی هنوز وجود دارد می خواهم لایه ی ماسک را با رنگ سفید پر کنم. از پنل لایه ها روی تصویر بندانگشتی ماسک کلیک می کنم.

1.7 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ برای پر کردن ماسک با رنگ سفید به منوی Edit رفته و Fill را انتخاب می کنم که پنجره ی زیر را باز می کند. در قسمت Contents من white را انتخاب می کنم.

1.7 300x233 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ حال بر روی Ok کلیک می کنم. همانطور که در پنل لایه ها می بینید ماسک به رنگ سفید درآمده است.

1.8 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ همچنین می بینیم که عکس رویی کاملا واضح و آشکار شده است که اثبات می کند تصویر ما وجود دارد و فقط مخفی شده بود این روشی است که ماسک در فتوشاپ کار میکند. سفید یعنی معلوم و سیاه یعنی مخفی. پس مانند پاک کن چیزی از عکس ها از بین نمی رود. فقط بخش هایی را شفاف کرده و بخش هایی را مخفی می کند.

1.9 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ حال می خواهیم مانند روشی که از پاک کن استفاده کردیم دو عکس را با هم ترکیب کنبم اما این بار از ماسک استفاده می کنیم.با استفاده از ماسک و Brush Tool دو تصویر را با هم ترکیب می کنیم. در حال حاضر تصویر رویی کاملا واضح است که علت آن سفید بودن لایه ی ماسک است. با استفاده از رنگ سیاه و ابزار براش بخش هایی را که می خواهیم مخفی کنیم براش می زنیم. برای اینکه منظورم را نشان دهم از بخش ابزارها براش را انتخاب می کنم یا کلید B را فشار می دهم.

2.1 آموزش ماسک در فتوشاپ

رنگ روی زمینه ی براش را سیاه و رنگ پس زمینه ی آن را سفید تعیین می کنم.

2.2 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ تنظیمات براش را طوری تنظیم می کنم که لبه های نرمی داشته باشد سپس در حالی که لایه ی ماسک انتخاب شده است مرز بین دو عکس را براش می کشم.

2 3logo آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ با کشیدن براش بر روی جاهایی از عکس که نمی خواهم، عکس زیر ایجاد می شود.

2 4logo آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ اگر تصویر بندانگشتی لایه ی ماسک را بینید لکه ای مشکی روی آن مشاهده می کنید که نواحی مخفی شده از عکس را نشان می دهد.

2.5 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ حال فرض کنید مشتری تماس می گیرد و می خواهد تور روی سر عروس بیشتر نمایان باشد. برای تغییر عکس لایه ی ماسک را انتخاب می کنم و رنگ براش را سفید تعیین می کنم و با کشیدن رنگ سفید روی ناحیه ی تور عروس آن را پر رنگ تر و نمایان تر می کنم.

2.6 227x300 آموزش ماسک در فتوشاپ

imagesclip آموزش ماسک در فتوشاپ نتیجه ی نهایی کار به صورت زیر است لایه ی ماسک به ما کمک کرد مجبور نباشیم پس از تغییر نظر مشتری همه ی کارها را از اول تکرار کنیم. ماسک کمک کرد چیزی از عکس پاک نشود و هر وقت بخواهیم می توانیم بخش های مخفی شده را بازگردانیم.

2.7 آموزش ماسک در فتوشاپ

 

درباره‌ی azizi

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">