مطالب تازه
خانه » اخبار گرافیک » ابداع کننده فرمت Gif – جیف یا گیف؟

ابداع کننده فرمت Gif – جیف یا گیف؟

بگیم گیف یا جیف ؟

به گزارش ویکی پدیا

جیف پسوند سه حرفی و مشخص کننده ی بافت پرونده‌های گرافیکی ثابت یا متحرک است.

این نام کوتاه شده Graphics Interchange Format (قالب مبادلهٔ گرافیک) است. این قالب گرافیکی توسط شرکت کامپیوسرو معرفی شد و امروزه به طور گسترده برای تصاویر منتشر شده در وب به کار می‌رود این فرمت تصویری در سال ۱۹۸۷ توسط Steve Wilhite ابداع شد و کلمه GIF آنقدر پر استفاده شد که در سال ۲۰۱۲ به عنوان کلمه سال انتخاب شد.

دیکشنری اکسفورد هر دو تلفظ گیف و جیف را برای این فرمت صحیح دانسته در حالی که این اشتباه است و تلفظ درست این فرمت «جیف» است، زیرا Steve Wilhite سازنده این فرمت محبوب می گوید که G ابتدای این فرمت در واقع از کلمه ی soft G است و بنابراین باید آن را جیف تلفظ کرد.

بیایید ما هم اگه نیاز شد این کلمه رو داخل سایت یا هر جای دیگری به کار ببریم تلفظ صحیحش رو استفاده کنیم ، نه اون چیزی که باب شده .

در آخر هم خالی از لطف نیست بدونیم که Steve Wilhite در سال ۲۰۱۳ یک جایزه افتخاری از طرف Webby awards دریافت نموده است .

درباره‌ی modir

محمد هستم طراح و گرافیست .

یک نظر

  1. تا حالا به معنیش فکر نکرده بودم. عالیه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">