مطالب تازه
خانه » مقالات » رنگ های اصلی و فرعی

رنگ های اصلی و فرعی

اسحاق نیوتن ، دانشمند انگلیسی، در سال ۱۶۶۶، کشف کرد که اگر نور خالص سفید از یک منشور عبور کند، به رنگ‌های قابل رؤیت تجزیه می‌شود. یکی دیگر از کشف های نیوتن این بود که هر رنگ دارای یک طول موج منحصر به فرد است و قابل تجزیه به رنگ‌های دیگر نیست. او با آزمایش‌های دیگری که انجام داد متوجه شد که با ترکیب نورها می‌توان رنگ‌های مختلف را ایجاد کرد. برای مثال، هنگامی که نور قرمز با نور زرد ترکیب می شود، رنگ نارنجی را به وجود می‌آورد. رنگی که بر اثر ترکیب دو رنگ دیگر به وجود آید را ترکیبی می‌گویند.

download 1 رنگ های اصلی و فرعی

نورهای رنگی

رنگهای اصلی : زرد ، آبی و قرمز

رنگهای فرعی : بنفش ، سبز ، نارنجی ، سبز مایل به آبی ، آبی مایل به بنفش،  زرد مایل به سبز ، بنفش مایل به قرمز ، قرمز مایل به نارنجی ونارجی مایل زرد هستند که از ترکیب رنگهای اصلی به وجود می آیند .

رنگهای گرم و سرد : اگر در چرخه رنگ از زرد به بنفش یک خط بکشیم رنگهایی که در سمت چپ این خط قرار دارند سرد هستند و در ساختن آنها آبی بکار برده شده است . رنگهایی که در طرف راست این خط قرار دارند رنگ های گرم هستند و در ساخت آنها از رنگ قرمز استفاده شده است. رنگ های گرم چون محرک هستند ، اجسام بزرگتر به نظر می رسند و گویی جلونر آمده اند و در مقابل رنگ های سرد عقب تر به چشم می خورند و انگار کوچک نر هستند.

رنگهای متضاد (مکمل) : رنگهایی هستند که در چرخ رنگ روبروی یکدیگر قرار دارند مانند قرمز سبز ، یا زرد و بنفش یا آبی و نارنجی . وقتی دو رنگ متضاد در کنار هم قرار می گیرند ایجاد درخشندگی میکنند و شدت رنگی یکدیگر را زیادتر میکنند .

چرخه رنگ های اصلی و فرعی

چرخه رنگ

 • رنگ های گرم و سرد در لباس و تاثیر آن بر افراد :

رنگهای گرم نشاط آور هستند به همین دلیل برای درمان افسردگی و احساس تنهایی ، استفاده می شوند. نارنجی احساس گرمای شدیدی را در انسان بوجود می آورد ، به این دلیل که نقطه عطف گرمای طیف نور است . وقتی تصمیم می گیرید که رنگ درمانی کنید ، تطابق رنگ انتخابی با رنگ لباستان بسیار اهمیت دارد زیرا بر روند درمان تاثیر می گذارد .
بدن در مقابل امواج رنگها مقاومت می کند و مدتی طولانی طول می کشد تا با آنها ارتباط برقرار کند به همین دلیل رنگ لباس بخصوص لباسهای زیر تاثیر بسیار زیادی بر درمان دارد ، چون هنگامی که لباس همرنگ با رنگ مورد آزمایش را می پوشید ایجاد ارتباط بسیار سریع تر می شود.
همینطوز رنگ هایی که برای لباس رو انتخاب می کنید ، به طور مستقیم و غیر مستقیم هم بر رفتار شما تاثیر می گذارد و هم بر رفتار افرادیکه با آنها برخورد می کنید.

افراد متناسب با رنگی که لباستان دارد ، واکنش نشان می دهند . به طور مثال رنگ سیاه باعث می شود که انسان به طور ناخواسته از محیط اطراف جدا شود ، به این دلیل که درخشش رنگ سیاه حاکی از انزوای مطلق است . کسانی که در برقرار کردن ارتباط با دیگران مشکل دارند ، می توانند از تون های رنگ زرد را در لباسهایشان استفاده کنند به همین دلیل است که رنگ زرد نماد اداره پست است ، مکانی که بزرگترین وسیله ارتباطی جامعه است. رنگ زرد امواجی از خود ساطع می کند که وقتی شما با این رنگ لباس از خانه خارج می شوید باعث می شود که دیگران جذب شما شوند و ارتباط برقرار کنند. این مهم است که صبح ها و شب ها اولین و آخرین نگاهمان به چه رنگی می افتد ، مثلاً اگر موقع خواب به رنگ آبی نگاه کنیم امواج رنگ آبی اثر آرام بخشی برما می گذارد.

3482675 lg 587x190 300x97 رنگ های اصلی و فرعی

رنگ های اصلی و فرعی

 • آبی در رواشناسی :

از نظر پزشکی رنگ آبی مفهوم انقباض را دارد و در ما احساس سرما را بوجود می آورد . به همین دلیل برای درمان تب مؤثر است و برای درمان التهاب های پوستی استفاده می شود . همچنین با رنگ آبی فشارخون را می توان پایین آورد . از دیگر مزایای این رنگ این است که هنگام بیماری و خستگی میشود از آن استفاده کرد و اگر گردش خونتان منظم است و قلبتان هم ضعیف نیست می توانید در موقع سرما خوردگی با یک ملحفه ای آبی رنگ خود را بپوشانید زیرا رنگ آبی در پایین آوردن تب مفید است .

اگر اتاق خواب کسانی که دچار اختلالات خواب هستند به رنگ آبی باشد ، نور آبی روشن باعث میشود که انسان به خوابیدن ترغیب شود و سیستم عصب را عمیقاً آرام می کند ، با کمک رنگ لاجوردی می توانید گرفتگی های ناگهانی عضله و اضظراب را برطرف کنید و آمادگی مبارزه با سموم بدن را در ما بر می انگیزد .

وقتی که هنرمند در نقاشی هایش از رنگ آبی استفاده می کند نشان دهنده این است که زیر فشار عصبی بوده و در حسرت داشتن آرامش. نور آبی برای درمان رماتیسم (خاصیت خشک کردن) و سردرد (آرامش بخش بودن) ناراحتی های دوران بلوغ ، التهابهای پوستی و گرفتگی عضله مؤثر است و رنگ آبی باعث می شود که انسان احساس رضایت کند . آبی رنگ موفقیت ، محافظه کاری ، فداکاری ، تفکر و درون نگری است و مشخصه افرادی است که با تلاش و کوشش به موفقیت می رسند ، با دیگران روابط مناسبی دارند و به ندرت کاری را براساس تمایلات آنی خود انجام می دهند اما با دقت و مهارت آن را کنترل می کنند ، این افراد می توانند مدیران و ورزشکاران توانایی باشند .

کسانی که به رنگ آبی علاقه دارند افراد معقولی هستند و زندگی خود را نمونه می دانند ، البته ممکن است این فرض اشتباه باشد . افرادی که از تیپ های آبی استفاده می کنند ، افراد محتاط و با ثبات و غالباً قابل تحسین هستند و همه آنها به این خصایص خود کاملاً آگاهند . اگر در نقاشی تعادلی از رنگهای زرد و آبی باشد نشان از تعادل روحی و روانی نقاش است .

کسانی که رنگ آبی را دوست ندارند نشان می دهد که یک غم بزرگی در زندگی خود دارند و نشانه شورش ، احساس گناه و شکست و ناراحتی از پیشرفت های کسانی است که احتمالاً به اندازه آنها تلاش نکرده اند . در صورت به کار بردن رنگ آبی با مکلمش ، نارنجی ، نشاطی آرامش بخش در فرد ایجاد می شود .

01Blue blood master bedroom 300x198 رنگ های اصلی و فرعی

رنگ آبی

 • قرمز در روانشناسی :

در روان شناسی رنگ قرمز به مفهوم اعتماد بنفس است ، به همین دلیل در درمان ترس از این رنگ استفاده می کنند . برای افزایش گرمای بدن و به جریان انداختن انرژی در رنگ درمانی از رنگ قرمز استفاده می کنند و زمانی این انرژی و گرما افزایش پیدا می کند که این رنگ با رنگ زرد ترکیب شود.
رنگ قرمز بیش از هر چیز باعث تحریک سرخرگها می شود و در درمان سستی ، بی حالی و افسردگی مؤثر است . با اینکه  اما افراد با نشاط و سرزنده از رنگ قرمز بیزارند ، با این حال رنگ قرمز بسیار نشاط اور است و در درمان بیماری های خونی بسیار تاثیر دارد . گلبولهای قرمز خون آهن را جذب می کند و نمک از راه کلیه و پوست دفع می کنند ،‌ از این رو قرمز مناسب ترین رنگ برای درمان کم خونی و کمبود آهن بدن است .

«رونالد هانت» در کتابش به نامه «هفت کلید رنگ درمانی» این پرتو را انرژی ساز و پدر سر زندگی و نشاط قلمداد می کند .مثلاً در درمان مسمومیت های خونی ، لباس های زیر بیمار باید برای مدت طولانی – تقریباً ۲ تا ۳ ماه رنگ قرمز خالص باشد و روزانه پانزده تا بیست دقیقه غرق تماشای رنگ قرمز خالص شود ، یا فکرش را روی رنگ قرمز متمرکز کند . هر موقع که احساس کردید بدنتان کمبود انرژی دارد و یا ضعف جسمی دارید ، رنگ قرمز را در ذهنتان تصور کنید . زیرا رنگ قرمز کریستال های نمک فریک را به آهن و نمک تجزیه می کند . به علاوه اگر تحت درمان بیماری خونی هستید تا آنجا که امکان دارد از مواد غذایی قرمز رنگ مثل تربچه ، آلبالو ، کلم قرمز ، لبو ، توت فرنگی یا تمشک استفاده کنید .

22222222222 300x212 رنگ های اصلی و فرعی

رنگ قرمز در روانشناسی

 • زرد در روانشناسی :

رنگ زرد را هم افراد عاقل و با هوش انتخاب می کنند ، هم افراد عقب مانده ذهنی . زیرا این رنگ بیشتر با روح و روان سر و کار دارد و به ما کمک می کند تا به مجهولات و اختلالات وجودمان پی بریم . افرادی گه از تیپ زرد استفاده می کنند به نوآوری ، خلاقیت و حکمت علاقه مند است . این افراد معمولاً درون نگر ، باریک بین و در برابر دنیا و افراد با استعداد آن ، معتقد به اصول هستند . از زرد در درمان افسردگی های عصبی استفاده می شود . هنگامی که از رنگ زرد در درمان افسردگی استفاده می شود معمولاً بدن واکنش های دفاعی چون سوزش چشم از خود بروز می دهد ، اما درست با همین تحریک چشم ، سیستم عصبی نیز تحریک می شود و به این طریق تمام بدن نیرویش را برای مقابله با افسردگی فرا میگیرد .

رنگ زرد را «خوراک اعصاب » نامیده اند چون این رنگ سیسنم عصبی را تحریک می کند . افراد پر جنب و جوش و عصبی که غده تیروئیدی پرکاری دارند و دچار حمله های عصبی می شوند ، نباید به مدت طولانی در معرض رنگ زرد باشند . رنگ زرد فشار خون را بالا می برد و ضعف معده و کلیه را بهبود می بخشد . اگر معده ای کم کار دارید برای تحریک آن می توانید بین پنجمین و ششمین دنده های قفسه سینه نور زرد بتابانید یا در موضع ، سنگ زرد بگذارید . این رنگ همچنین در درمان بیماریهای پوستی و شفاف کردن پوست نیز مؤثر است . رنگ زرد در کارهایی که تفکر و خلاقیت در آنها نقش دارد ، سودمند است ، به همین دلیل می توانید به میز تحریرتان رنگ زرد بزنید .

www.ichoob.ir 426 23 copy 300x203 رنگ های اصلی و فرعی

رنگ زرد در روانشناسی

 • مبانی روانشناسی و خصوصیات کلی بعضی از رنگ ها:
 • آبی : نیاز به آرامش کامل ، خشنودی خاطر و علاقه مند زیاد به دوستان و نزدیکان .
 • زرد : پیشرفت بلامانع ، امید به حل مشکلات زندگی
 • قرمز : داشتن آرزوهای بسیار ، شور و شوق زندگی ، تهور و قدرت اراده
 • سبز : پشت کار و استقامت ، قدرت اراده ، غرور و بلند پروازی
 • قهوه ای : نیاز شدید به آسایش جسمی و روحی ، فعال ، علاقه بسیار زیاد به خانواده
 • خاکستری : گوشه گیری ، عدم فعالیت و بی تفاوتی
 • بنفش : روحیه شاعرانه و رومانتیک ، دوستار هنر و زیبایی ، متکی بودن بر دیگران
 • سیاه : بی علاقگی به زندگی ، نفی هرچیز ، بدبینی و ناباروری و لجاجت

 

درباره‌ی والا علیزاده

" متولد 1369 تهران " _ " تحصیلات در مقطع کارشناسی گرافیک ،دانشگاه علم و فرهنگ – دیپلم گرافیک " من آشنایی و علایق خود را با دنیای طراحی مدیون علاقه شدید به نقاشان و هنرمندان بزرگ داخلی و خارجی هستم. مشخصه تجربه اندوزی و جستجو گری و همچنین خلاقیت برای هنرمندان امری مهم تلقی می شود و من نیز خود را از این قاعده مهم خارج نمی دانم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">