مطالب تازه
خانه » دیگر » فرمت های گرافیکی

فرمت های گرافیکی

فرمت های گرافیکی

فرمت فایلهای گرافیکی که توسط مرورگرهای مرسوم پشتیبانی می شوند شامل فرمت گرافیکی قابل تعویض (GIF)، گروه متخصصین عکاسی (JPEG)، گرافیک شبکه های قابل حرکت (PNG)، و گرافیکهای برداری می باشد. این مقاله به بحث پیرامون فرمت های گوناگون فایلهای گرافیکی می پردازد که طراحان سایت از آنها استفاده می کنند و نیز موارد استفاده از آنها را بیان خواهد کرد. برخی از ویژگیهای این فرمت ها به قرار زیر می باشند:

imagesclip فرمت های گرافیکیشفافیت (Transparency): این ویژگی به تصویر این امکان را می دهد تا درجه ای متغیر از ماتی را داشته باشد که از جامد تا شفافیت کامل (پشت تصویر کاملا قابل مشاهده است) متغیر است.

imagesclip فرمت های گرافیکی فشرده سازی: این ویژگی به تصویر این امکان را می دهد تا توسط الگوریتمهای ریاضی، که گروهی از پیکسلها را بعنوان یک آیتم قلمداد می کنند، در حجم کوچکتری ذخیره سازی شود.

imagesclip فرمت های گرافیکیچند خط در میان (Interlacing): این ویژگی به تصویر این امکان را می دهد تا به این ترتیب بارگذاری شود که در ابتدا خصوص فرد کشیده شوند و سپس خطوط زوج. اینکار به کاربران و بینندگان این امکان را می دهد تا تصویر را زودتر از آنکه بارگذاری به اتمام برسد مشاهده نمایند.

imagesclip فرمت های گرافیکیانیمیشن: انیمیشن، با استفاده از یک سری از تصاویر ثابت و پشت سرهم حس حرکت را بوجود می آورد. Gif های متحرک، نه تنها نیاز به پلاگینی ندارند بلکه تقریبا قادرند با هر سخت افزار و دستگاهی کار کنند.

imagesclip فرمت های گرافیکی پیشرفت کننده (Progressive):این ویژگی در بارکذاری تصاویر، پیزی شبیه به interlacing است به این ترتیب که قسمتهای مختلف تصویر بطور جداگانهبارگذاری می شوند ولی محدود به خطوط زوج و فرد نیستند. اینکار سبب می شود تا کاربر تصویر را زودتر از زمان بارگذاری آن مشاهده کند.

format 2 فرمت های گرافیکی

فرمت های گرافیکی

namber 8 فرمت های گرافیکی فرمت GIF
منشاء  به سال ۱۹۸۰ بر می گردد و در اویل دهه ۹۰ میلادی بعنوان فرمتی مطلوب برای طراحی صفحات سایت توسط طراحان سایت مورد قبول قرار گرفت. فایلهای GIF، از الگوریتمی برای فشرده سازی استفاده می کند که حجم فایلها را برای بارگذاری سریع پایین نگه می دارد.رنگها به ۲۵۶ رنگ (۸ بیت) محدود شده اند و ویژگیهای transparency و interlaced نیز پشتیبانی می شود. همچنین این امکان وجود دارد تا تصویری متحرک و انیمیشن دار با استفاده از این فرمتی تصویری ساخته شود. تمامی مرورگرها می توانند این فرمت را بطرز صحیحی نمایش دهند.
مزایای GIF:

  • بیشترین فرمت گرافیکی پیشتیبانی شده.
  • دیاگرامها در این فرمت تصویری بهتر نشان داده می شوند.
  • Transparency در این فرمت پشتیبانی می شود.

namber 6 فرمت های گرافیکی فرمت JPEG
فایلهای JPEG فشرده سازی می شوند ولی از رنگهای حقیقی ۲۴ بیتی پشتیبانی می کنند و برای عکاسانی کیفیت تصاویر برایشان اهمییت دارد مناسب تر هستند. JPEG از فرمت Progressive پشتیبانی می کند که این اجازه را می دهد تا تصویر با کیفیت بلافاصله بارگذاری شود درحالیکه مابقی المانها نیز در حال لود شدن می باشند.

مزیتهای JPEG:
  • حجم فشرده سازی بالا به معنای بارگذاری و دانلود سریعتر است.
  • تولید کیفیتی مطلوب برای عکاسان و نقشه های پیچیده.
  • پشتیبانی از رنگ ۲۴ بیتی.

 فرمت های گرافیکیفرمت PNG
PNG نسبتا فرمت جدیدی است که بعنوان جایگزینی برای فایلهای GIF بوجود آمده است. PNG تا ۲۴ بیت رنگ را پشتیبانی می کند و همچنین از transparency و interlacing نیز پشتیبانی می کند که می تواند متن توصیفی کوتاهی را نیز برای تصویر در خود نگهدارد تا موتورهای جسنجوگر از آن استفاده کنند.متاسفانه اکثر مرورگرها از PNG پشتیبانی نمی کنند و آنهایی که از آن پشتیبانی می کنند هنوز از همه ویژگیهای آن پشتیبانی نمی کنند. ولی در آینده این موضوع تغییر خواهد کرد.

مزایای PNG:
  • غلبه بر محدودیتهای ۸ بیت رنگ GIF
  • امکان قراردادن متن توصیفی در تصویر برای استفاده در موتورهای جسنجوگر
  • پشتیبانی از transparency
  • دیاگرامها در این فرمت، بهتر از فرمت JPEG نمایش داده می شوند.

 

درباره‌ی azizi

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">