مطالب تازه
خانه » اخبار گرافیک » مثلث رنگ

مثلث رنگ

منبع : ویکی پدیا

Lichtenberg color triangle Tobias Mayer 1775 مثلث رنگ
( مثلث رنگ در سال ۱۷۷۵ میلادی )

مثلث رنگ مبحثی در هنر گرافیک است. مثلث رنگ چیدمانی از رنگ‌ها در یک مثلث است؛ به‌گونه‌ای که سه رنگ اصلی در سه گوشهٔ مثلث قرار گرفته باشند و طیف انتقالی هر رنگ به رنگ دیگر، رنگ‌های فرعی را ایجاد کند و در نهایت طیفی شبیه به رنگین‌کمان ایجاد شود. بسته به نور منبعی یا انعکاسی، سه گوشهٔ مثلث می‌تواند شامل رنگ‌های قرمز، آبی، زرد و یا قرمز، آبی، سبز باشد. همچنین مثلث رنگ می‌تواند شامل رنگ‌هایی دیگر بوده و به عنوان نمایش طیف رنگی از رنگ‌های مورد نظر باشد.

پس از توسعهٔ نظام سی‌آی‌ای مثلث رنگ به همراه ارزش عددی آنها (معمولا ارزش مبنای شانزده) به عنوانی نموداری برای نمایش و ارائهٔ رنگ‌ها به کار می‌رود.

نظریهٔ ترکیب رنگ‌ها توسط توماس یانگ ارائه شد و بعدها جیمز مکسول و هرمان وان هلمولتز آن را توسعه دادند. اما قبل از این نیز ترکیب‌های سه رنگ آبی، قرمز، و زرد با استفاده از مثلث رنگ آرایش می‌یافت.

درباره‌ی modir

محمد هستم طراح و گرافیست .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">