مطالب تازه
خانه » مقالات » پوستر چیست؟

پوستر چیست؟

پوستر چیست؟

درست است که الان با آمدن رسانه‌های جدید، محدوده فعالیت پوستر کمتر شده، اما اگر تخصصی تر به قضیه نگاه کنیم ، می ‌بینیم که جایگاه پوستر خاص‌تر شده است ، نه اینکه بگوییم کاملا محدود شده است. یعنی یک جایگاهی دارد که رسانه‌های دیگری با آن شرایط نمی ‌توانند این کار را انجام بدهند. بنابراین پوستر یکی از حلقه‌های بهم پیوسته رسانه‌هاست. این حلقه‌ها تعدادشان اضافه شده، برای اینکه گردش اطلاعات با سهولت انجام شود. بنابراین می‌توانیم با تعاریف خاص جایگاه پوستر را دریک برنامه‌ریزی کلان مشخص کنیم.
rozbanner 2logo پوستر چیست؟

اصول طراحی پوستر

poster 4 clip پوستر چیست؟تاریخچه پوستر:
پوستر یک اثر چاپ و تکثیر شده از یک موضوع، درباره یک رویداد یا واقعه خاص  است که جهت اطلاع رسانی به قشر گسترده ای از مخاطبین جامعه، ارایه می شود.  «پوستر» گونه ای دیگر از زیر مجموعه های هنر گرافیک است با سابقه بسیار  قدیمی که به نامهای مختلفی از جمله:تخته اعلان، آفیش، پلاکارد،  پلاکات، آگهی دستی، برگه نمایش، باسمه چوبی و جز اینها شناخته می شد.

پوستر یک رسانه و ابزار برای اطلاع‌رسانی است. طبق تعریفی که در دیکشنری‌ها آمده ، پوستر یک صفحه‌ایست که بر روی دیوار نصب می‌شود، ماموریتی برای اطلاع‌رسانی دارد، آگاهی می ‌دهد و مطلبی را می ‌رساند نخستین پوستر انگلیسی در سال ۱۸۷۱ میلادی توسط «فدریک واکر» به روش  حکاکی روی چوب تهیه شد.پوستر تلفیقی است از هنر گرافیک و هنر تبلیغات، هرچند که این دو در موازات و کنار هم، همواره حرکت نموده اند و مکمل یکدیگر هستند. پوسترها طراحی های گرافیکی هستند که جهت تبلیغات، طراحی و منتشر می شوند. در تعریف جزئی تر پوسترها برای اطلاع رسانی مطلب، رویداد یا موضوع خاصی به کار برده می شود و چون در زمان و مکان خاصی و برای مقصود خاصی در همان زمان و مکان طراحی می شود، اثر گذرا و ناماندگاریست. مخاطبان پوسترها عامه مردم هستند و هر پوستر طیف و گستره فراوانی از جمعیت را، مخاطب قرار می دهد.

توسط المانها و تصاویر مستقیم یا غیر مستقیم که در سطور پایین تر به آن اشاره خواهیم کرد، ارتباط بصری، برای انتقال مفاهیم خاص به بیننده، برقرار می کنند. حیطه طراحی پوستر از تخیل طراح آغاز می شود و تا تصاویر ، فرم ها و رنگ و خط ها در آن ادامه می یابد. اولین پوسترها برروی چوب طراحی می شدند و تاریخ شروع و ابداع پوستر به اواخر قرن نوزده میلادی در انگلستان باز می گردد و سیر تحولات آن، در همان سالها در فرانسه جایی که ژول شره، پدر هنر پوستر در آن زندگی میکرد، ادامه پیداکرد. پس از جنگ جهانی دوم هنر پوستر و اصولا هنر گرافیک رنگ و بوی بهتری به خود گرفت.

poster 1 clip پوستر چیست؟المانهای تشکیل دهنده پوستر

تمامی المان های به کار رفته در پوستر، می توانند در قالب یک عکس استفاده شوند. عکس های به کار رفته در پوسترها به دو گونه می باشند:
•    عکس های صنعتی: که در این نوع عکس خود کالا یا خدمات موضوع عکس می باشد. به این تصاویر، تصاویر مستقیم می گویند.
•    عکس های تبلیغاتی: که در این نوع عکس ها المان یا تصویری به طور غیر مستقیم موضوع و هدف از پوستر را القا می نماید. به این تصاویر، تصاویر غیر مستقیم می گویند.

«پوسترها»  به گونه های مختلف تقسیم می شود:

tik thmb پوستر چیست؟ پوستر با عناوین  «شناختی» : (مثل پوسترهای بازیکنان فوتبال، معرفی شهرهای دیدنی و… )

tik thmb پوستر چیست؟ پوستر با مطالب و عناوین «خبری» : (بطور مثال پوستر با عناوین جشنواره ها و  سمینارها و… )

tik thmb پوستر چیست؟ پوستر با عناوین «آموزشی و تربیتی» : (مثلا  نمایشگاه لوازم آموزشی و یا پوستر بهداشت و سلامت)

tik thmb پوستر چیست؟پوستر با عنوان  «فرا خوان و یا دعوت به بازدید» : (مثل فراخوان و یا دعوت به سمینار –  فعالیت هنری و… )

tik thmb پوستر چیست؟پوستر جهت «اطلاع رسانی» : (کمک به مردم محروم و  زلزله زده بم – عناوین اجتماعی و  فرهنگی و… ) .

tik thmb پوستر چیست؟پوستر با موضوع  «اقتصاد و تجارت» : (پوستر برای فعالیت های تجاری مثل عطرها – پوشاک – فروش  فوق العاده محصولات یک موسسه و … ) .

 

704869 iUABqAJTlogo پوستر چیست؟

اصول طراحی پوستر

rozbanner 1logo پوستر چیست؟

اصول طراحی پوستر

 

درباره‌ی azizi

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">