مطالب تازه
خانه » مقالات » چند ویژگی برجسته طراحی وب سایت (۱)

چند ویژگی برجسته طراحی وب سایت (۱)

طراحی وب از جمله مقوله هایی است که از استانداردهای خاص در این زمینه پیروی می کند و یک وبلاگ نویس یا صاحب سایت باید طراحی سایت خود را طوزی انجام دهد که از نظر کاربران مورد پسند واقع شود. در اینجا یک سری از ویژگی های برجسته سایت را می خواهیم بیان کنیم.

  • خوانایی مطالب:

محتوا در طراحی وب سایت از عوامل مهم است ، به همبن دلیل خوانایی مطالب در درجه اول اهمیت دارد. تا آنجا که اگر محتوای سایت شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد اما خوانایی آن ضعیف باشد ، تلاش شما برای جذب و حفظ خوانندگان بیهوده است. البته در اینجا طراحی تم و قالب سایت و وبلاگ مهم است ولی نباید محتوای مطالب را تحت تاثیر قرار دهد و از خوانایی آن کم کند. از حمله بخش هایی که نظر بیننده را به خود حلب می کند بخش هایی مانند: هدر ، سایدبار ، منوی ناوبری است که ، بیشتر مورد توجه طراحان هستند و همین موضوع باعث می شود که آنها خوانایی و محتوا مطالب غافل شوند .

عواملی هستند که بر خوانایی تاثیر می گذارند. از جمله:

  1. پاراگراف های کوتاه: پاراگراف های بلند بیننده را خسته میکند و باعث می شود که او تمام مطالب را مطالعه نکند ، به همین دلیل سعی کنید که از پاراگراف های کوتاه استفاده کمین تا خواننده زمان بیشتر را صرف مطالعه مطالب کند.
  2. ایجاد لیست: استفاده از لیست در بین بخش های مهم مطالب باعث جذب خواننده و درک آسانتر مطلب می شود و متن را از یکنواختی خارج می کند.
  3. عنوان های درون منتی: با کوچک و بزرگ کردن عناوینی که در بین متن هستند یک تمایز بین عنوان و متن اصلی ایجاد می شود که این موضوع درک مطلب ساده تر می کند.
  4. فاصله بین خط ها: فاصله بین خطوط باید با اصول استاندارد طراحی وب و متناسب با قالب اصلی انتخاب می شود.
boost trrafic with a few webdesign tweaks 300x157 چند ویژگی برجسته طراحی وب سایت (1)

چند ویژگی برجسته طراحی وب سایت

  • ستون های کناری سایت: 

یکی از دیگر بخش های مهم طراحی یک سایت یا وبلاگنوار شتونهای کناری یاسایدبار است که نقش عمده ای در جذب کلیک بازدیدکنندگان دارد و مکانی است که می توانید طراحی های خلاقانه ای روی آن انجام دهید. به علاوه ، در ستون سایدبار می توانید محتوا و عناوین قدیمی را به نمایش بگذارید و در اختیار بازدی کننده ها قرار دهید و کاربران را تشویق به کلیک و در نهایت افزایش بازدید سایت کنید.

برخی از عناصری که می توان در ستون سایدبار قرار داد عبارتند از :

پست های اخیر ، پست ها و مطالب محبوب ، آرشیو مطالب ، لینک دوستان ، نظرات اخیر ، تبلیغات ، تگ و برچسب ها ، لینک سایت های اجتماعی و …

new dk 1 285x300 چند ویژگی برجسته طراحی وب سایت (1)

ستون های کناری سایت

  • مکان تبلیغات: 

امروزه تبلیغات جزء جدانشدنی وب و یک ضرورت مهم برای سرپا نگه داشتن وب سایت است ، ولی اگر تبلیغات به درستی در مکان مناسب قرار نگیرند باعث اثرات منفی بر کل طراحی سایت خواهند داشت. اکثر سایت ها و وبلاگ ها که به صورت شخصی یا حرفه ای اداره می شوند ، برای کسب درآمد و پر کردن هزینه های خود از تبلیغات در سایت خود استفاده می کنند که ممکن است به صورت تبلیغات کلیکی ، افیلیت یا تبلیغات مستقیم باشد.

از دید یک طراح وب تبلیغات باید در مکان های بخصوص خود و به صورتی استاندارد تعیین و قرار بگیرد. برخی از وبلاگ نویسان و طراحان تبلیغات را در مکان هایی تبلیغات را قرار می دهند که توجه زیادی از کاربران را می گیرد مثل تبلیغ در میان پست های سایت . این کار درآمد کسب شده از تبلیغ را بیشتر می کند ، اما ممکن است نگاه کلی و خوانده شدن مطالب را کاهش دهد.

می توان تبلیغات را در نوار کناری و در سایدبار یا در زیر هدر سایت قرار داد که استانداردترین مکان های تبلیغاتی می باشند ، زیرا ناحیه و چارچوبی که تبلیغات درون آن قرار میگیرد نیز بسیار حائز اهمیت است. به همین منظور می توان با استفاده از فریم های زیبا و دستورات CSS مناسب ، فضایی را برای تبلیغ ها در نظر گرفت.

PublicityRocks.com website designed by Mamun Srizon 300x188 چند ویژگی برجسته طراحی وب سایت (1)

مکان تبلیغات

  • طراحی بخش نظرات: 

یکی دیگر از قسمت هایی که در سایت باید طراحی شود ، قسمت دیدگاه ها یا کامنت های سایت است که یکی دیگر از اولویت های مهم در طراحی سایت یا وبلاگ محسوب می شود و می تواند احساس متفاوت بودن برای خوانندگان را در بر داشته باشد. طراحان در این بخش از امکان آواتار ها ، استفاده از شکلک ها ، رنگ بندی و استایل دهی به نظرات و … استفاده می کنند. به نوعی که امروزه ، استفاده از آواتارها در قسمت نظرات به یک رکن اساسی تبدیل شده و اگر هم که سایت بر روی یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس بنا شده باشد که آواتارها به راحتی از سایت Gravatars بیرون کشیده شده و هنگام نظر دادن در بخش کامنت ها دیده می شود که البته زیبایی دو چندان را به این بخش خواهد داد.

nazarat 300x237 چند ویژگی برجسته طراحی وب سایت (1)

طراحی بخش نظرات

درباره‌ی والا علیزاده

" متولد 1369 تهران " _ " تحصیلات در مقطع کارشناسی گرافیک ،دانشگاه علم و فرهنگ – دیپلم گرافیک " من آشنایی و علایق خود را با دنیای طراحی مدیون علاقه شدید به نقاشان و هنرمندان بزرگ داخلی و خارجی هستم. مشخصه تجربه اندوزی و جستجو گری و همچنین خلاقیت برای هنرمندان امری مهم تلقی می شود و من نیز خود را از این قاعده مهم خارج نمی دانم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">