مطالب تازه

CMS چیست؟

cms6 thmb CMS چیست؟ CMS چیست؟

حال در ذهنمان پیش می آید که CMSچیست و چه کاربردهایی دارد؟CMSیک برنامه نرم افزاری روی سرور است  که مخفف Content Management System  است که به مدیر سایت اجازه می‌دهد تا محتوای سایت را بدون نیاز به طراحی دوباره سایت، تغییر دهد. CMS همچنین دارای قابلیت مدیریت ساختار سایت، شیوه نمایش صفحات و ارتباط آنها با منوها می‌باشد. به عبارت در واقع طراح اولیه سایت، یک بار سیستم محتوا را طراحی می‌کند و تعدادی قالب آماده برای صفحات طراحی کرده و آن را روی سایت شما نصب می‌کند. CMS نرم‌افزاری است برای تولید وب‌سایتی حرفه‌ای وما می توانیم صفحات دیگری را به آن کم یا اضافه یا ویرایش کنید.اکثر CMS ها در ورژن های مختلف و با قابلیت های مختلف به بازار عرضه میشوندو به عبارت دیگرنرم افزاری که امکان درج و ویرایش این اطلاعات را در بانک اطلاعاتی فراهم می کند CMS نامیده می شود به بیان دیگرسیستم مدیریت محتوا موتوری است در پشت سایت شما که فرآیند ایجاد، مدیریت و نمایش محتوا را برای شما آسان می کند.سیستم مدیریت محتوابه شما کمک می کند تا مطالب خود را ایجاد و در یک منبع مشترک ذخیره سازی نمایید و یک  سیستم  مدیریت محتوا ویژگی هایی دارد  که عبارتند از:

سایت و مدیریت محتوا
نظرسنجی های تعاملی
خبرنامه و تحلیلهای مطبوعاتی
تقویم رویدادها
مدیریت و به اشتراک گذاری فایلها
قابلیتهای جستجوی جامع
ثبت نام کاربر
امنیت
مدیریت همکاریها
امکانات خودکار بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
خودآموز با کاربری آسان ویرایشگر بصری
نسخه سازی و مرمت خودکار محتوا
مدیریت تصاویر

ff smsm8cms 300x185 CMS چیست؟

CMSچیست؟

cms thmb CMS چیست؟

یک CMS چه امکاناتی دارد ؟

 

1-مدیریت اطلاعات فرستاده شده توسط کاربران و تایید اطلاعات
۲-چند زبانه بودن
۳-ایجاد نقشه سایت داینامیک
۴-امکان ایجاد تجارت الکترونیک یا فروشگاه مجازی
۵-ایجاد فرم برای دریافت اطلاعات کاربران
۶-بهینه سازی تصاویر آپلود شده
۷-ایجاد و بروز کردن متا تگ ها
۸-امکان جستجو در مطالب سایت
۹-امنیت بیشتر
۱۰-گزارش آمار بازدید از صفحات
۱۱-و ….

cms 2 cms 300x225 CMS چیست؟

امکانات CMS

 

content management system thmb CMS چیست؟مزایای استفاده ازCMS

CMS مزایایی دارد که باعث شده کاربران زیادی را به خود جلب کند که در مطالب بعد بیشتر در مورد آنها بحث می کنیم که عبارتند از:

 • عدم نیاز به تسلط بهHTML
 •  تنظیم سطوح دسترسی و تعیین نقش کاربران
 • طراحی هماهنگ و نمای همیشگی
 •  تفکیک اطلاعاتِ متن، صفحه‏ بندی و منوها
 •  به روز بودن اطلاعات
 •  استفاده‏های گوناگون از تصاویر و متن  

عدم نیاز به تسلط بهHTML

نمی‏توان از تمام افرادی که مسئول به روز رسانی یک سایت هستند‏، انتظار آشنایی کامل با کُدهای HTML را داشت. با بهره‏گیری از CMS، ویرایشگران کوچکترین نیازی به دانستن مفاهیم HTML نخواهند داشت.

تنظیم سطوح دسترسی و تعیین نقش کاربران

با تعیین میزان دسترسی کاربران هر کاربر تنها مجاز به ارسال یا تغییر مطالب در محدوده دسترسی خود خواهد بود، همچنین می‏توان امکان مشاهده برخی از مطالب موجود در سایت را در اختیار کاربران خاصی قرار داد.

طراحی هماهنگ و نمای همیشگی

صفحه‏بندی‏های همسان و رنگ‏بندی اختصاصی وب سایت، به نوعی معرف هر شرکت یا موسسه‏ بوده و بخشی از هویت آن محسوب می‏شود. CMS با حفظ دقیق ترکیب مورد نظر، از تغییر‏ات ناخواسته که موجب ناهمگونی وب‏سایت می‏شود، جلوگیری می‏کند.

تفکیک اطلاعاتِ متن، صفحه‏ بندی و منوها

این اطلاعات در کُدهای HTML به وضوح از یکدیگر تفکیک نمی‏شوند، در حالیکه با استفاده از CMS احتمال تغییر ناخواسته سایر بخش‏ها به هنگام ویرایش یا ارسال متن جدید از میان برداشته می‏شود.

به روز بودن اطلاعات

اگر کاربر پس از چند مراجعه به یک وب سایت تغییری در مطالب در آن مشاهده نکند، به مرور فاصله بین دو مراجعه وی افزایش پیدا می‏کند. یکی از مهم‏ترین ویژگی‏ها سایت‏های موفق و پرمخاطب به روز بودن مطالب آنها و پویایی همیشگی می‏باشد. سهولت و سرعت به روز رسانی سایت با بهره‏گیری از CMS از نقش فراوانی در بالابردن ارزش اطلاعاتی سایت و افزایش مخاطبین آن برخوردار می‏باشد.

استفاده‏ های گوناگون از تصاویر و متن  

امکان استفاده از یک تصویر یا متن در صفحات گوناگون و به مناسبت‏های مختلف وجوددارد.

 

cms thmb1 CMS چیست؟انواع CMSها

CMSها دارای انواع گوناگونی هستند . از نظر  محتوا و سیاست کلی و محوری بروزرسانی , سیستم های مدیریت محتوا به چند دسته طبقه بندی می شود که درمطالب بعدبیشتر با آنها آشنا می شویم.
 • سیستم مدیریت محتوای صفحه محور (Page base CMS)
 • سیستم مدیریت محتوای قابلیت محور (Future Base CMS)
 • سیستم‌های مدیریت محتوای وب(WebCMS)

cms 1 cms 296x300 CMS چیست؟

 

سیستم مدیریت محتوای صفحه محور (Page base CMS)

این CMSها واحد اطلاعاتی وب‌سایت را صفحه در نظر گرفته اند . به عبارت دیگر سایت را هویتی متشکل از صفحات می دانند و لذا تمام سعی خود را مصروف مدیریت صفحه می کنند و به مدیر سایت امکان ایجاد صفحاتی مجزا , دارای لینک به دیگر صفحات , و قابل ذخیره سازی روی سرور هاست به یکی از فرمت های htm , html , asp , php , jsp , … را می دهند . نقطه کمال اینگونه CMS ها حداکثر پیاده سازی محیطی با توانایی های Microsoft Front Page یا Macromedia Dreamwaver است .

سیستم مدیریت محتوای قابلیت محور (Future Base CMS)

این گونه CMSها بر اساس قابلیت های مورد نیاز مشتریان بنیان گذاری شده اند . به عبارت دیگر اکثر وب‌سایتهای اطلاع رسانی متشکل از بخش های مختلفی می شوند که معمولا عبارت است از : مدیریت منو ، مدیریت گالری تصاویر یا آلبوم عکس ، مدیریت اعضاء ، مدیریت لینکستان و … .بنابراین ، در اینگونه از پرتال ها , مدیر سایت صفحات را مدیریت نمی کند , بلکه با استفاده از قابلیت های مذکور , اطلاعات را وارد در ساختار بانک اطلاعایتی می نماید با اینگونه CMSها می توان علاوه بر سایت های مقیاس کوچک و مقیاس متوسط , وب سایت های مقیاس بزرگ راطراحی کرد.

  سیستم‌های مدیریت محتوای وب(WebCMS)

همان طور که مطرح شد WebCMSها معروف‌ترین نوع سیستم‌های مدیریت محتوا هستند، در تعریف ساده‌تر: «سیستم‌های مدیریت محتوای وب (یا CMSها) نرم‌افزارهایی هستند که مسئولیت مرتب‌سازی، نشر و کنترل محوای وب مانند مقالات، اخبار، تصاویر و … را به عهده دارند.» CMS ها برروی سرورها نصب می‌شوند و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

cms 2cms 300x197 CMS چیست؟

cms

 

cms overview thmb CMS چیست؟CMSهای اطلاعاتی

این سیستم ها معمولا کار طراحی صفحات سایت را انجام نمیدهند . بلکه کارشان مدیریت اطلاعات یک سایت است . امکاناتی که این سیستم ها دارند تقریبا بشرح زیر است :

 •   امکان فرستادن اطلاعات به سایت توسط چند کاربر
 • آرشیو بندی اتوماتیک اطلاعات بر اساس تاریخ و موضوع
 •  ایجاد امکان جستجو در اطلاعات قبلی
 • ایجاد لینک دائم برای هر مطلب و متا تگ برای آن
 • امکانات جانبی دیگر مثلا ایجاد یک صفحه بعنوان لینکستان و …

  CMS های اطلاعاتی معروف :

  joomla

  wordpress

  drupal

   

درباره‌ی azizi

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">